O sérii Chrámy nové doby

Chrámy nové doby jsou protipólem k dosavadní tvorbě Jiřího Šebka. V nové sérii ještě více pracuje s principy preciznosti, minimalismu a čistoty snímků. Autor málokdy své série uzavírá, protože téma architektonických kontrastů se neustále vyvíjí a proměňuje.

První fotografie ze série Chrámy nové doby vznikly na jaře roku 2016, kdy měl autor jasnou vizuální představu pro ztvárnění moderní architektury. Původní plán počítal s moderními budovami z celého světa. Šebek se kontinuálně věnuje focení atributů staré Prahy, z čehož vyplynula idea ztvárnit samostatnou sérii moderní architektury právě v hlavním městě.

Jiří Šebek Chrámy nové doby

Od samého počátku série odpovídala formátu čtverce s expozicí na dlouhý čas, v rozsahu tmavých tónů a kontrastů. Šebek chtěl zachytit dynamiku pohybujících se mraků, vyváženou statičností a strohostí budov. Série Chrámy nové doby nedokumentuje proměny Prahy, ani si neklade za cíl zmapovat průběh stavby.

Cyklus výtvarně pojímá pražské moderní budovy, které jsou cíleně vyhledávány tak, aby fungovaly samostatně a zároveň systematicky doplňovaly celek. Každá budova má specifický tvar, čímž se stává v sérii nenahraditelnou. „Nové“ je pro autora synonymem moderny, do které řadí i budovy vzniklé v 70. či 80. letech 20. století. Příkladem může být budova Empiria, dříve Motokov, která stojí na Pankráci a postavena byla v letech 1975-1977.

Jiří Šebek Chrámy nové doby

Autor jednotlivá architektonická díla nehodnotí. Každou budovu se snaží zachytit v celé její podstatě a svébytnosti. Dává prostor divákovi, který má možnost nazírat budovy a fotografie separovaně. Jedno tak není závislé na druhém. „Budova samotná, jako například Crystal u stanice metra Želivského, nemusí dle mého názoru zapadat do městského rázu, a přesto dává možnost vzniknout mimořádné fotografii.“ Vysvětluje fotograf Jiří Šebek.


Zajímavostí

  • Celkem je zatím nafoceno 33 fotografií z 23 lokalit.
  • Všechny fotografie byly pořízeny s ND filtry o intenzitě 10-16 EV.
  • Nejčastější doba expozice byla 3-4 minuty.
  • První fotografie je z dubna 2016, poslední pak z dubna 2018.
  • 3/4 fotografií jsou foceny tilt/shift objektivem s ohniskem 24 mm.
  • Nejvíce fotografií bylo pořízeno vždy v rozmezí března-dubna. V této době jsou nejlepší podmínky na pohyblivé mraky.
  • Nejvíce fotografií bylo pořízeno v okolí Pankrácké pláně.


Výhra v Czech Press Photo

V roce 2016 vyhrál Jiří s touto sérií Czech Press Photo v kategorii Grant Prahy.

Czech Press Photo

Použitá technika a principy práce

Pro většinu fotografií používá Jiří Šebek fotoaparát Fujifilm X-T2. U fotografií, kde bylo potřeba větší rozlišení použil Jiří středoformát Fujifilm GFX 50s v kombinaci s tilt/shift objektivy značky Canon.

backstage foto série Chrámy nové doby

Všechny fotografie jsou foceny na dlouhý čas. Využity byly speciální ND filtry. I ve slunečném dni tak mohla expozice trvat 3-6 minut. Ve většině případů se jednalo o filtry síly 10-16 EV.

Zcela nezbytné bylo využití pevného stativu a kvalitní stativové hlavy. Jako ideální se osvědčila převodová hlava Manfrotto 405.

Technické zádrhely

Pokud se fotilo v blízkosti silnice, tak bylo vždy potřeba počkat, až přejede nákladní automobil či tramvaj. Po průjezdu těžkých vozitel se země vždy trochu chvěje, což má u dlouhých expozic vliv na kvalitu a ostrost snímku.

Také bylo třeba zabránit průniku parazitujícího světla do fotoaparátu. Stačí jen malinká mezera okolo ND filtru a celý snímek je zničen. Často jsem tak celý fotoaparát ještě překrýval černou plachtou.

backstage foto série Chrámy nové doby

Ze zákulisí @jirisebek.cz